בית הכנסת

 
בשנים הראשונות שימש הצריף שליד המחלבה, בין היתר, כמקום תפילה בשבתות ומועדים. אחר כך הוקם בית כנסת חדש בצריף מאחורי המרפאה (כיום בית אסתר). בבית כנסת זה התקיימו תפילות גם בימי חול, המתפללים היו ההורים של מייסדי באר טוביה אשר הגיעו לכאן בשנותיו הראשונות של הכפר ולאט, לאט נתמעטו.

במלחמת העולם השנייה, במחנות הצבא שמסביב שרתו גם חיילים יהודים, ששמעו כי יש ישוב יהודי ובאו לחג לבית הכנסת. החיילים היהודים זכו לאירוח בבתי החברים ויש כאלה ששמרו על קשרים לאורך השנים. בבית הכנסת הזה, היה כבר ארון קודש מכוסה פרוכת וכמובן ספרי תורה.

 

בשנת 1957 הייתה בכפר סופת טורנדו אשר העיפה את הגג של בית הכנסת. בצער רב גילו תושבי המקום כי בית הכנסת נהרס כליל.

בשנות ה 60 עלתה על הפרק שאלת בית הכנסת כשמייסדי הכפר מבקשים להקים בית כנסת חדש.

באספה הכללית אשר דנה בנושא קמה "קואליציה" בין וותיקי הכפר לבין הנוער אשר הובילו להחלטה על הקמת בית כנסת חדש וברכת שחייה וכך היה. ובשנים 1962 ו 1963  הוקמו שני המוסדות. 

 

לימים גם דור מייסדי הכפר הסתלק ונתמעטו באי בית הכנסת. אז התקבלה החלטה בקהילת חב"ד בקרית מלאכי, על ידי הרבי מניו יורק, לשמור ולשמר את בית הכנסת. לכן עדים אנו, מאז ועד היום, מידי שבת בשבתו, בשמש ובגשם, למצעד המתפללים הממלאים את מצוות הרבי.

בשנים האחרונות נוספו לכפר תושבים אשר הגדילו את המניין בשבתות וחגים בבית הכנסת. התושבים נהנים משלל הטקסים המתקיימים במקום כמו שבת חתן, עליה לתורה של בני המצווה ועד.