בית העם - "בית לתרבות וביטחון" ע"ש פליקס ורבורג

בית העם של באר טוביה נמצא במרכז הכפר ומשמש לפעילות תרבותית מגוונת של החברים (חגי כפר, הופעות, מסיבות ועוד). בנוסף, מתקיימים בו אירועים פרטיים כמו בר/ת מצוות, ימי הולדת וכדומה.

זמינות האולם או אירועים באולם ניתן לבדוק ביומן האירועים באתר.

לקבלת פרטים לגבי שכירת האולם ניתן להתקשר למזכירות המושב לטלפון 08-8581005.


תולדות הבית:

בבית העם אשר נבנה בשנת 1936 היה אולם אחד גדול ובו במה להופעות ולאסיפות חברים. הוא תוכנן להכיל כ 500 איש. האמצעים להקמה- הלוואה מחברת אמיק"א. הערכת העלות כ 1600 לירות (סכום עתק באותם ימים).

  

בית העם נחנך ב 28/12/1937 והפך למקום הכי סואן והכי פעיל במושב. כל האירועים התרבותיים וכן טכסי האבלות התקיימו בו. בין השאר נועד המבנה להבטיח את ביטחונם של אנשי הישוב.  התפיסה הנהוגה באותן השנים הייתה שהתכנסות כל הציבור במבנה מוגן תאפשר הגנה מאש כדורים בהתקפת פורעים ערבים.

בחלקו הקדמי של הבניין היו מדרגות שהובילו אל הקומה השנייה. שם הייתה המזכירות ומחסן הנשק של תחנת הנוטרים המגויסים, כפופים למערכת השלטון הבריטי.

בחלקו האחורי של הבניין הייתה ממוקמת הבמה ומתחתיה מרתף גדול , עליו יסופר בהמשך.

חיילי הצבא הבריטי היו באים למסיבות חגיגיות שהתקיימו בבית העם. כמו כן שימש המבנה כמקום ריכוז ומנוחה למובילי שיירות האספקה לנגב הנצור, בתחילת מלחמת העצמאות. סביב בית העם הייתה חורשת אורנים ענפה, שבצילה חסו משאיות האספקה והמלווים. מטוסי הצבא המצרי נהגו להפציץ את בית העם כדי לפגוע במשאיות.

במשך שנים רבות שימש בית העם אולם החתונות של המושב כאשר המרתף היה מרכז העצבים של הארגון והאירוח. רוב הצעירים התחתנו בכפר בבית העם.

 

הפינה החמה במרתף בית העם (המועדון של שיפ):

בזמן מלחמת העולם הגיעה למושב חברה חדשה, שפרה, אשתו של מרדכי ברוורמן (מוט), נהגת בצבא הבריטי. שפרה יזמה את הקמת מועדון "הפינה החמה" ובעזרת וילונות ורודים , אפליקציות רקומות, פינת קפה ושולחנות קטנים שיוותה למקום אופי חם ומכובד.

חברי הכפר, מי שהתפנה, היו באים לפנות ערב, יושבים, שותים ומשוחחים. הפינה הייתה ממש פנינה.