רוזנברג רן ( 1977- 1957)
רוזנברג רן
(רב טוראי)       
בן דוד ואלן. נולד ביום כ"ד באייר תשי"ז (25.5.1957) בבאר טוביה. למד בבית הספר היסודי 'מבואות' ובבית הספר התיכון האזורי ע"ש 'צוק' שבבאר טוביה. רן היה תלמיד נבון וממושמע. הוא התעניין במיוחד בנושא הטבע, בתנ"ך ובהיסטוריה. מילדותו התעניין בנושאי חברה והתמצא בתחומים רבים בחיי העם ובמתרחש במדינה. בבית הספר התיכון היה רן מאלה שנבחרו תמיד לוועדת הכיתה. ובעיקר למועצת התלמידים. בכיתה, בשעת הלימודים, התקשה מאוד להתפשר עם המורים ובמקרים רבים הגיע לעימותים עם מורים מסוימים. היתה לו גישה לאמנות ורכש לו ידיעות רבות בתחומים שונים של היצירה האמנותית. גם יצר בעצמו. הוא עסק בציור ואהב ליצור צורות מכל חומר שנפל לידיו. גם כתב שירים, שחלקם הולחנו.

מילדותו אהב לבקר במוזיאונים ובבגרותו השתדל לבקר בהצגות ובסרטים רבים ככל האפשר. כבן משק חונך רק לאהבת החקלאות ובד בבד עם לימודיו עזר בעבודות המשק המשפחתי. הוא היה מעורה מאוד בנעשה במשק ואהב את העבודה.

רן אהב מאוד את הנוף ואת הטבע והרבה לטייל לא רק בסביבתו הקרובה אלא גם בטיולים של תנועת בני המושבים, של בית הספר ושל המושב. פעמים רבות צירף אליו חברים מספר ויצא עמם לטיולים ברחבי הארץ. ידידיו מתארים אותו כנער גבוה וצנום, בעל עיניים חולמניות, הליכה שפופה במקצת וחיוך תמים נסוך על פניו.

בחופשתו האחרונה מלימודיו בבית הספר יצא רן לטיול מאורגן באירופה. "מוטב לצאת עכשיו", אמר "מי יודע מה יקרה מחר". הוא חזר מלא חוויות וכדי שלא לשכוח מאומה רשם לעצמו ציוני דרך במחברתו.

רן גויס לצה"ל באוגוסט 1975 והתנדב לשרת בחיל הרגלים כצנחן. לאחר הטירונות השתלם בקורס מ"כים. עסק בהדרכה פרק זמן מסוים ועמד לצאת לקורס קצינים. במשך שירותו הצבאי הוערך רן לחיוב על ידי מפקדיו ובפרק הזמן הקצר שעסק בהדרכה הצליח לרכוש את אמונם ואת אהבתם של פקודיו.

ביום כ"ג באייר תשל"ז (10.5.1977) נפל רן בעת מילוי תפקידו, בתאונת התרסקות המסוק בבקעת הירדן. הובא למנוחת עולמים בחלקה הצבאי שבבית העלמין בבאר טוביה. השאיר אחריו הורים, אח ואחות.

במלאת שלושים לנפילתו הוקדש עלון באר טוביה לזכרו. הודפסו בו רשימות על תקופות חייו השונות, פרי עטם של חבריו לכפר ולשירות הצבאי.
.